دفترخانه 148 تبریز
این وبلاگ صرفا جهت راهنمايي در مورد دفاتر اسناد رسمی میباشد وجنبه تبلیغاتی ندارد
تهيه كننده

توصیه و هشدارهایی در مورد معاملات ملکی و تنظیم قولنامه

۱- از مراجعه به دفاتر  مشاوراملاک ( بنگاه املاک ) فاقد آرم و پروانه معتبر جداً خودداری نمائید.

2- از سپردن اسناد، وثایق و اماکن خود به غیر از صاحبان پروانه معتبر جداً پرهیز نمائید.

3- تا قبل از تکمیل قولنامه از انجام هر نوع امضایی خودداری نمائید.

4- تا قبل از احراز مالکیت طرف قرارداد و رویت و بررسی اصل اسناد و مدارک از قبول هر نوع اقدام و امضایی امتناع ورزید.

5- تا قبل از انعقاد قراردادهای قطعی از احتمال هرگونه عقب نشینی ملک و یا عدم توقیف و بازداشتی آن از طریق شهرداری و ثبت اطمینان حاصل نمائید.

6- قبل از واگذاری و در هنگام تخلیه دکاکین خود به متقاضیان فعالیت در حرفه مشاوره املاک حتماً با این اتحادیه مشورت فرمائید.

7- ازانجام معاملات املاک و آپارتمانهائی که در رهن بانکها می باشد بصورت قولنامه یا تنظیم وکالت جداً پرهیز نمائید.
8-
از آنجائیکه اعتبار وکالتنامه های تنظیمی به حیات طرفین وکالت وابسته است، در اسرع وقت نسبت به انتقال قطعی سند مورد معامله اقدام فرمائید.

9- در معاملاتی که تا قبل از انتقال قطعی سند ناگزیر به تنظیم وکالت میگردید، نسبت به میزان هزینه و بدهیهای احتمالی ملک و مالک به دوایر ذیربط علی الخصوص دارائی و شهرداری پیش بینی لازم را بعمل آورید.

10- از تنظیم و تحویل قولنامه های غیررسمی و فاقد مهر مخصوص و یا قولنامه هایی که به امضای صاحب پروانه معتبر عضو تحت پوشش این اتحادیه نرسیده باشد خودداری نمائید.

11- قبل از فروش قطعی ملک خود نسبت به خرید محل جدید بررسی و تحقیق فرمائید.

12- از آنجائیکه اکثر اختلافات ناشی از اعتماد طرفین بدون در نظر گرفتن اصول حاکم برقراردادها می باشد، از اینرو از اعتماد بیجا جداً پرهیز نمائید.

13- از انجام معاملات پیش فروش بدلیل مشکلات فراوان بعدی حتی المقدور خودداری نمائید.

14- قبل از انعقاد قراردادهای وکالتی حتماً نسبت به صحت و قوت وکالتنامه از طریق مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی ذیربط اطمینان حاصل نمائید.

15- تا قبل از رویت اصل گواهی انحصار ورثه و فرم مالیاتی شماره19 اداره دارائی از انجام معاملات املاک موروثی خودداری فرمائید.

16- درانجام معاملات خود به مصداق آیه 282 سوره بقره عمل نمائید.

17- در قراردادهای تنظیمی علی الخصوص قولنامه های استیجاری به استناد آیه فوق و قانون مالک و مستاجر از شهادت دوتن گواه استفاده نمائید.

18- از تنظیم قراردادهای صوری علی الخصوص در فصل ثبت نام مدارس جداً خودداری نمائید.

19- از سپردن مبلغ ودیعه رهن در روابط استیجاری به غیر از مالک قانونی ملک (موجر) به افرادغیر جداً پرهیز و اکیداً خودداری فرمائید.

20- تا قبل از تحویل مال الجاره از میزان استهلاک و ضرر و زیانهای احتمالی ملک تحقیق و بررسی لازم بعمل آورید.

21- نسبت به بدهی های آب ، برق ، گاز و تلفن مستاجر قبلی تدبیر و پیش بینی لازم بعمل آورید .

22- بمنظور اطمینان از عدم پوسیدگی لوله کشی فاضلاب محل اجاره با بستن شیرکنتور اصلی آب آزمایش ساده ای را بعمل آورید.

23- در قراردادهای تنظیمی نسبت به برگشت مبلغ ودیعه رهن پیش بینی لازم بعمل آورید.

24- چون رعایت طول مدت قرارداد در روابط استیجاری برای طرفین لازم الرعایه است، به منظور جلوگیری از زیان احتمالی در مواقع تخلیه زود هنگام رضایت طرفین را پیشاپیش بدست آورید.

25- به منظور جلوگیری از سوء استفاده چکهای صادره در مواقع سرقت یا مفقودیت نسبت به درج کامل چکها در متن قراردادهای تنظیمی دقت لازم معمول فرمائید.

26- در مواقعی که صادرکننده چک غیر از فرد طرف قرارداد شما می باشد اخذ امضای وی در ذیل قولنامه تنظیمی به منزله قبول تعهدات پیش بینی شده متضامناً خواهد بود.

نحوه صدور چک در معاملات مسکن

توصیه های لازم به خریدار ملک:

 لازم است در متن چک علت صدور و مشخصات مورد معامله و نوع معامله درج گردد.نام و مشخصات فروشنده (گیرنده) در متن چک جهت جلوگیری از نتایج انتقال چک توسط فروشنده به دیگری پیشنهاد میشود به منظور عدم امکان انتقال آن توسط دارنده به دیگران علاوه برخط زدن حواله کرد یا آورنده در متن چک عبارت غیر قابل انتقال از طریق ظهر نویسی نیز درج گردد. در این صورت دارنده نمیتواند چک را به دیگری تسلیم نماید.

جهت حفظ حقوق فروشنده ملک

درج کلیه ارقام و عبارات متن چک با خط صادر کننده و امضا آن در منظر دید نامبرده درج تاریخ چک با عدد و حروف توسط صادر کننده با توجه به اینکه یکی از شرایط قانونی لازم چک داشتن تاریخ صدور میباشد، لذا توصیه میشود چک فاقد تاریخ تحویل نگیرید.

 نوشته شده توسط جناب مهدی لندرانی

 

[ ۱۳٩٢/۱/٥ ] [ ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ ] [ عبدالرضا دوستار ]
درباره وبلاگ

موضوعات وب
 
آرشيو مطالب
امکانات وب